Sayfalar

Klavyede Virgül İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Virgül Isareti Simgesi Sembolu Nasil Yapilir
,
Tanım Bilgileri

Virgül bir noktalama işareti olarak; eş görevli sözcük ya da sözcük gruplarının arasında, sıralı cümleleri ayırmada, hitap ve seslenme sözcüklerinden sonra ve ara söz ve ara cümlelerin, başında ve sonunda kullanılır.

Simge Bilgileri

Evrensel Kodu (Unicode): U+002C
HTML Decimal (Onluk) Kodu: ,
HTML Hexadecimal (Onaltılık) Kodu: ,
URL Alanı Kodu: %2C
İngilizce İsmi: Comma

Kullanım Bilgileri

Bu işaret klavyede ALT+44 (numerik) kısayolu kullanılarak yapılabilir. İşareti, yukarıdan Kopyala+Yapıştır yaparak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) kullanabilirsiniz.

AÇIKLAMALAR

Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

5 yorum:

 1. bu ne biçim anlatım ya hiç bişey anlamadım şaçma sapan yazılmış!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Adsız işaretin nasıl yapılacağı hakkındaki bilgi, anlatımdaki Kullanım Bilgileri bölümünde bulunmaktadır. Orada da yazdığı gibi işaret ALT tuşuna basılı tutarken klavyenin sağından 44 yazmakla elde edilir. Ayrıca virgül işareti için klavyelerde üzerinde virgül işareti simgesi olan özel bir tuş da bulunmaktadır. Bu tuş genellikle Q klavyelerde i harf tuşunun hemen sağındadır. İşareti kısayolu veya özel tuşunu kullanarak yapabilirsin.

   Sil
 2. ,, bunu nasl yAPABİLİRİM YUKARDAN OLANINI

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Fatih sanırım "tırnak işareti"ni kastediyorsun. Bunun için site içi arama motorunu kullanarak sitedeki tırnak işareti sayfalarına göz atabilirsin. Ek bir not olarak, klavyenin genellikle sol üst kısmında bulunan é karakter tuşuna basarak tırnak işareti oluşturabilirsin.

   Sil